Brandon Valley High School • 1st Qtr Honor Roll

A HONOR ROLL
Seniors - Class of 2019: Kayleah Ackerman, Max Allmon, Julia Andresen, Ashley Ask, Javier Avelar, Brandon Baier, Kassidi Bailey, Angel Betanzo, Jamuna Bhandari, Krista Bickley, Jordan Blok, Grace Bowar, Will Brown, Taylor Brummels, Colton Bultje, Mya Bunker, Isaac Burchill, Alexander Bute, Isaiah Campbell, Constance Carlson, Aiden Carson, Jordyn Christensen, Hunter Cole, Sierra Coyle, Morrigan Crapser, Thomas Crow, Emily Cushing, Eric Darrington, Alyssa DeCurtins, Dylan Deilke, Hanna DeJager, Rachel DeSmet, Isabelle DeWitt, Maryn Duncanson, Emma Eichelberg, Lexi Ellingson, Morgan Else, Emily Erck, , Olyvia Feifarek, Macyn Flanigan, Jacob Frantzen, McKenna Geringer, Cameron Gerovac, Raymond Gibson, Jessica Glen, Trinity Graber, Gabrielle Grieme, Anna Grindall, Quinn Grode, Mackenzie Gundvaldson, Andrew Hanson, Jack Harvison, Kayden Hoeke, Zachary Holm, Dalton Hubers, Kate Huntimer, Zachary Ibberson, Caden Johnson, Lauren Keller, Rose Kellogg, Stephanie Kessler, Catherine Khaleck, Dylan Kirkeby, Connor Knecht, Sarah Knutson, Danica Kocer, Alex Kolbeck, Ruth Kreutner, Ashaie Kual, Kendra Kuehn, Zachery Laabs, Jazmyn Larson, Trinity Law, Sara Lien, Logan Loosbrock, Kate Lundberg, Brooke Lunstra, Ashley McCain, Morgan McKellep, Kia Mikuska, Madison Moe, Madison Moelter, Carson Mork, Emily Moschell, Nevaeh Nunce, Tanner Niewenhuis, Brody Olivier, Carter Olthoff, Ross Oren, Max Outland, Mallory Paul, Carter Pederson, Cole Pederson, Hailey Pieper, Michael Poncelet, Nathan Popp, Kody Postma, Sydney Rau, Trey Reindl, Anna Reinschmidt, Kari Renschler, Allison Rief, Sierra Rima, Abigail Risty, Colleen Roe, Andrew Rommann, William Roths, Caden Runia, Lauren Scarbrough, Carly Scherb, Jordynn Schumacher, Dylan Skovly, Carley Sonju, Hannah Sorum, Danielle Spencer, Tristan Stauffacher, Sophie Swenson, Ashton Swift, Evan Talcott, Sam Taylor, Marlie Tekrony, Ethan Tellinghuisen, Morgan Thompson, Alex Tietjen, Elizabeth Tofteland, Boi Too, Doh Too, Cierrah Tschetter, Landen Van Hulzen, Hayley Vogel, Caleb Walker, Robbie Warden, Burke Weber, Ashley Wells, Lauren Wells, Tyler Wells, Amanda Westcott, Kayla Wolfe, Grace Wright, Jorie Ziegeldorf.
Juniors – Class of 2020: Theresa Aaseng, John-Henry Ackerman, Maia Aichele, Madisen Albertson, Tashlynne Badger, Alexis Bannwarth, Blake Barber, Ryan Barker, Abigail Bastian, Hannah Behrens, Keaton Beyer, Brooke Bishop-Lafrentz, Jessica Blachowske, Elizabeth Boomsma, Adam Brockey, Jackson Bruggeman, Ava Caron, Eli Cheever, Michael Chevalier, Kendra Christopherson, Taylor Cline, Alexandria Davis, Payton DeJong, Braden Dybdahl, Abby Erkonen, Kylie Felderman, Caitlynn Fletcher, Riley Frantz, Shelby Fray, Quinn Gienapp, Brooke Goeden, Yeshari Graber, Grant Gunderson, Grace Hansen, Ethan Hegg, Harry Heiberger, Henry Heiberger, Emily Hensley, Zachariah Hentschel, Luke Higgins, Catherine Hinzman, Jimmy Hoffmann, Nathan Holm, Macy Horner, Hannah Jackmon, Lucas Johnson, Olivia Jones, Joshua Jupiter, Caleb Klatt, Elijah Klein, Elisabeth Kluin, Calista Kocmick, Janelle Krier, Jessica Krogman, Macklin Laabs, Jaxon Labrie, Breana Langenhorst, Tyten Larsen, Madison Lawrence, Tanna Lehfeldt, Garrett Lien, Kate Livingston, Jenna Long, Santos Adonis Lopez-Bonilla, Macy Mairs, Emily Mangmoradeth, Hunter Marso, Mason Matthies, Ty McCann, McKenzie Metzger, Meghanne Meyer, Emily Muhs, Avery Myers, Brianna Peterson, Heidi Peterson, Dayne Peyton, Megan Pickering, Cassidy Poole, Hugo Giron Ramirez, Alyssa Reinschmidt, Brittney Reiter, Victoria Rise, Gavin Rowell, Mara Schaap, Keith Schenkel, Thomas Scholten, Calvin Shaykett, Ella Simonson, Braden Skow, Kristofer Smith, Landon Smith, Jeremy Sommer, Hannah Sorensen, Jorey Sorenson, Paulina Soroka, Caden Stangohr, Cole Sylliaasen, Gavin Terhark, Blake Thompson, Avery Timmons, Cade Tripp, Tucker Trout, Cody Uken, Sophia Van Horn, Kira Van Roekel, Brett VanOort, Katie Vest, Daisey Vis, Abby Waldner, Leslie Warne, Emily Wendt, Riley White, Morgan Wieker, Grace Wilford, Braden Wills, Benjamin Woidyla, Ethan Wright, Brian Wynia.
 
Sophomores – Class of 2021:  Hunter Anderson, Carson Barton, Jonah Bebensee, Noah Bertsch, Andrew Betanzo, Kylie Birath, Abigail Blok, Josephine Bowers, Annaliese Braucht, Sage Bultje, Cole Bunker, Jeffrey Burch, Seth Burchill, Gabriella Burt, Noah Buteyn, Bailie Cady, Andrea Cain, Rebekah Carpenter, Mya Chan, Donald Trey Choate, Abigail Christensen, Thomas Crosby, Alika Csordacsics, Ethan Cushing, Austin Den Hoed, Rachel Dew, Wesley DeWitt, Brielle Dixon, Reagan Doll, Mason Donaway, Alexis Dooley, Karsyn Driscoll, Madelyn Earhart, Tori Ebright, Britton Elkin, Dayna Everetts, Luke Feeken, Abby Finch, Mariah Flemming, Tara Freeburg, Logan Frisbee, Skylynne Gibbens, Madison Goertz, Brooklyn Grage, Dustin Groen, Nicholas Gromer, Budham Gurung, Matthew Gusso, Lorelai Haapoja, Emma Haas, Emmet Hansen, Bailey Harvey, Alyssa Hasert, Alexander Hentschel, Kim (Matthew) Hoff III, Aaron House, Saryn Hruby, Morgan Hunt, Connor Ilchuk, Kole Jackson, Megan Jensen, Carson Johnke, Dawson Johnson, Tate Johnson, Jacob Jorgenson, Reagan Jorgenson, Paige Keller, Isaac Kellogg, Laura Kemner, Olivia Kern, Elijah Kirlin, Olivia Klumper, Mikayla Knouse, Landon Kocer, Luke Kocer, Joseph Kolbeck, Sabrina Kraft, Julia Kreutner, Brooke E. Larson, Megan Lauritzen, Jordyn Layher, Hallie Lichty, Ashley Linn, Chloe Lippert, Eva Malsam, Thaddeus Malsam, Carson Mashlan, Grace Mathis, Nicholas Meyer, Elsie Meyers, Kaylie Moody, Natalie Moose, Kaija Mork, Ayden Murray, Mark Mutschelknaus, Michaeline Nathan, Hunter Nipp, Kennedy Nuebel, Mattie O’Donnell, Samuel Olthoff, Hannah Pearce, Madeleine Pearce, Grant Peterson, Jennica Pitts, Kenzie Polasky, Angel Pritchett, Tazia Pritchett, Emily Pugach, Omar Quiroz-Woltjer Jr., Ella Ray, Jackson Ray, Olivia Reinsch, Braiden Reiser, Macy Rippentrop, Ericka Risty, Taia Rude, Abigail Rusten, Jasper Sandbulte, Crystal Sazonov, Adrian Schoby, Jackson Scholten, Aneesha Scott, Kady Sehr, Joshua Siler, Victoria Silvera, Dawson Skorczewski, Dylan Smedsrud, Payton Smedsrud, Alexander Sohl, Eva Starovoytov, Jenna Stengel, Isabella Stensrud, Rachel Strizhius, Calista Thompson, Nathaniel Tveidt, Lauren Vander Esch, Ashley Vigants, Austin Vigants, Avery Vis, Kendra Wannarka, Kaleesta Waysman, Morgan Weber, Tyler Westcott, Luke Wickersham, Halle Williamson, Ava Wilson, Caleb Zerr.
 
Freshmen – Class of 2022: Michael Aaseng, Ian Allmon, Joseph Anders, Evan Archer, Tayven Badger, Mason Barber, Matthew Beck, Payton Bell, Olivia Bennett, Karson Beyer, Katelynn Bills, Macey Boerhave, Sabren Bortnem, Tessa Bowar, Kyler Briest, Jenna Brockey, Evan Broekemeier, Cooper Brown, Jaida Brown, Matthew Brown, Zachary Brummels, Braden Buettner, Peyton Carroll, Jessica Chau, Haley Christensen, Atleigh Cody, Tanner Cole, Kiara Cruz-Robinson, Connor Davis, Ashten DeJager, Emma DeWitt, Keegan Dirth, Ryan Doll, Jeremiah Donahoe, Maiya Duncanson, Dakota Dutson, Bethany Dybdahl, Rune Dykstra, Olivia Elder, Kazi Ellingson, Carter Ellsworth, Ellie Erickson, Max Faber, Eva Farley, Tristyn Fletcher, Kylie Foss, Alicia Garrow, Gerriet Gayken, Brady Giles, Kaitlyn Gingles, Grace Goeden, Emma Gowen, Nathan Greene, Rylee Griffith, Reagan Haase, Patyn Hacker, Emma Hallstrom, Nichole Hansen, Caitlyn Hanson Travis Hanson Jr., Kaden Hanzel, Jackson Hegg, Grace Heiberger, Garret Hennen, Paige Hoeke, Carter Holmes, Nicholas Holthe, William Hulzebos, Brooklynn Hunt, Abigail Huska, Cait Jacobson, Clayton Janssen, Yasmin Jara, Rylee Jensen, Christian Jepperson, Jacob Johnke, Danae Johnson, Jordan Johnson, Devon Jones, Ellen Joseph, Aiden Kasten, Logan Kelling, Ella Kjenstad, Samuel Klein, Amina Koch, Nathan Kocmick, Elizabeth Kopp, Brady Koupal, Landon Krohn, Cayden Langenhorst, Daxton Larsen, Nicholas Larson, Allison Lauritzen, Nicole Lawrence, Denny Le, Taylor Lindekugel, Zoey Mandery, Mayer Matthies, Miles McDaniels, Carson McKellep, Mason McManus, Ada Meier, Nathan Meyers, Riley Miller, Madalyn Mofle, Mercedes Montoya, Mya Moss, Boston Nelson, Emma Nelson, Kale Nelson, Katrina Nelson, Emma Niessink, Joseph Olivier, Mason Padgett, Hannah Parliament, Riley Peyton, Sarah Podzimek, Tanner Rakebrandt, Alyvia Reese, Justin Reinschmidt, Molly Reinschmidt, Elaina Rice, Anna Risty, Russell Rivero, Tate Roberts, Tara Rolph, Jakson Santi, Brian Schneider, Samuel Scholten, Autumn Schreiber, Damion Schunke, Trey Sejnoha III, Briana Sheppard, Caitlin Siegfried, Charles Simonson, Rahul Singh, Rhea Singh, Kianna Sissoko, Emilee Small, Kaley Smedsrud, Adam Smook, Madison Sommervold, Samuel Sonju, Benjamin Sorum, Rachael Spencer, Ayden Spicer, Hannah Sprecher, Morgan St. Aubin, Isabella Steffel, Hannah Stellinga, Taylor Stemen, Isabella Stone, Savannah Swanson, Gemma Symington, Grayson Terhark, Anna Tews, Carson Thier, Ethan Thompson, Shane Thompson, Sidney Thue, Nicholas Tofteland, Clay Tripp, Dominic Tucker, Serena Van Den Oever, Emily Van Roekel, Benjamin Vandeberg, Madison Vandenhoek, , Max Vanwesten, Kaegen Vargas, Makayla Veld, Ryan Vest, Damen Visscher, Seth Waldner, Jenna Warden, Heaven Welch, Katie Wentzy, Samuel Woidyla, Henry Wright, Hunter Wright.
 
B HONOR ROLL
Seniors – Class of 2019: Grace Ackerman, Sedric Barton, Hailey Behrens, Jackie Bingham, Nicholas Brown, Jared Christofferson, Peyton Driscoll, Zach Dykstra, Olivia Eifert, Jackson Faber, Nyabenda Fabiola, Ashley Greene, Tony Halbersma-Helms, Cierra Hanson, Carter Haug, Jackson Hayes, Sydney Hayes, Cullen Helgeson, Rasheed Hodge Jr., Carter Hodkinson, Connor Hodkinson, Noah Hofer, Nicole Huebner, Jordan Huser, Nathan Ihnen, Ross Jellis, Latauschia Jenson, Matthew Johnson, Kennedi Jorgensen, Nate Keegan, Kyla Kolseth, Riley Larson, Adual Mamot, Micah McGee, Anna Nuss, Anab Nuur, Riley Ode, Kyria Olson, Cade Pederson, Eli Peyton, Tatiana Quiroz-Woltjer, Carlos Ramirez-Feal, Ethan Rasmussen, Colin Sachen, Brandon Sandbulte, Janessa Schoby, Cole Siegfried, Jacob Tofteland, Caden Ver Meer, Rachel Walker, Jaxon Warkenthien, Brianna Woodbury
 
Juniors – Class of 2020: Matthew Anderson, Adrien Bain, Zachary Bennett, Reagan Bly, Allyson Bruce, Elizabeth Byre, William Campbell, Colter Elkin, Isabelle Evans, Hope Farsdale, Jamie Fick, Hannah Frost, Emma Groenewold, Aaryn Harris, Taylor Haug, Kaleb Holm, Ethan House, Cole Hupke, Abby Johnson, Caleb Kjergaard, Logan Leavitt, Morgan Livesay, Ashlie Lohr, Jonathen Lueck, Ethan McEachran, Courtney Moeller, Kolbe Montoya, Ajdin Musinovic, Marcus Nace, Dylan Nath, Isaiah Neve, Madison Nolz, Cecilia Paulsen, Sydney Pelletier, Laurence Rasmussen, Nicholas Roby, Zach Roggow, Jade Sandersfeld, Brooke Shriver, Taylen Sichmeller, Jesse Steffel, Amber Story, Austin Swenson, Samuel Switzenberg, Amanda Tews, Rachel Thompson, Rosemary Washnok, Kayla Watkins, Fiona Wooten.
 
Sophomores – Class of 2021: Meckenzie Adle, Amari Allen, Laura Babb, Nilema Balize, Teya Beltman, Yadav Bhandari, India Bradfield, Sydney Burgess, Chloe Doop, Jenna Dubbelde, Caden Flier, Braden Frey, Grace Gerken, Evan Gienapp, Fallon Ginsbach, Haylee Goehring, Kennedy Granum, Alexandria Hamner, Spencer Hauck, Gaberial Hoekman, Abbie Hoff, Abbey Jacobsen, Kayla Jacobson, Melissa Jacobson, Emma Jarovski, Dylan Javers, Devan Jellis, Jarron Jurgens, Maxwell Kane, Isaac Klinkhammer, Grace Lamberty, Brooke S. Larson, Makia Lee, Ellie Maher, Marshall Mennis, Alison Moran-Hidalgo, Jaxen Mullet, Tanner Nifong, Levi Pfeiffer, Suren Rai, Crosby Ries, Mason Rolfson, Lauren Ruhlman, Kennedy Safar, Jackson Schlagel, Tanner Schultz, Matthew Schwarz, Logan Seaver, Colin Simon, Mason Stark, Aidan Swift, Payton Tietjen, Derek Tillett, Carter VanHeel, Wesley Wilson, Kennedy Wojciechowski, Alyssa Womble, Austin Zimmerman.
 
Freshmen – Class of 2022: Adriauna Alexander, Alexis Alexander, Carson Askdal, Benjamin Barr, Taylor Beck, Lucas Bertsch, Cole Borchardt, Hailey Brandsma, Faith Brekhus, Emily Carlson, James Casteel, Carter Christensen, Alexa Christie, Emerson Conrad, Jaden Corbett, Tyr Crapser, Gabriel Dvorak, Joseph Elrod, Georgia Elumbaring, Kylee Fueston, Aidan Garrett, Spencer Harkin, Shawn Harris, Ashlee Hoff, Nicholas Hokenstad, Matthew Janssen, Jordan Johnson, Riley Jorgenson-Weig, Mattea Jupiter, Sean Kjergaard, Braelyn Kobernusz, Carsyn Koster, Lauren Kramer, Gracelynn Kranzler, Peyton Lamb, Bryce Lemke Bennett Miles, Zachary Miller, Charlie Moran, Olivia Nolz, Amy Pacheco, Konnor Peschel, Conner Read, Austin Reiter, Kate Risty, Madelyn Rowland, Jazyn Rueda, Emily Sample, Gabriella Schroder, Ella Selness, Hayden Struble, Noah Thompson, Isaac Timmerman, Carter Tyree, Kate Van Voorst, Lily Weber, Lily Weber, Danika Westhoff, Elijah Wills.

Category:

The Brandon Valley Journal

 

The Brandon Valley Journal
1404 E. Cedar St.
Brandon, SD 57005
(605) 582-9999

Email Us

Facebook

Please Login for Premium Content